Araç Kör Bölgesi Hesaplama

  • 0

Araç Kör Bölgesi Hesaplama


Otopark Araç Kör Bölgeleri ve Kaza Riskler:


Otobüs, kamyon ve tır gibi uzun araçların  sorunlarından biri, aracın çevresinde, sürücünün yan tarafında veya dikiz aynalarında göremediği geniş alanlar olan aracın kör görüş noktalarından (alanları) kaynaklanan kaza riski oluşmaktadır.

Bu tür araç sürücüsü yeterince hızlı tepki veremezse, kör görüş noktalar (alanları) daha küçük araçlarla yıkıcı yan darbelere veya arkadan çarpışmalara neden olabilir. Bu tür kazalardan kaçınmak için, araç şoförleri şerit değiştirmeden, kavşağa girmeden veya dönüş ile geri yönlü hareket yapmadan önce kör görüş noktalarını (alanları) özenle izlememesi gerekmektedir.

Otoparklarda Kör Görüş Noktalar (alanları) :

Büyük ticari araçların bazıları, boyutları ve tasarımları nedeniyle zayıf görüş alanlarına sahiptir. Araç kabin şekli nedeniyle aracın önünde, yanında ve arkasında kör görüş noktalar (alanları) oluşturabilir. Araçta bulunan yan aynaları bu kör görüş noktalar (alanları) küçültür ama bu noktaları ortadan kaldıramaz. Standart ticari araçlar için kör görüş noktalar (alanları), araç kabininin her iki yanında,arkada ve önde araç boyutuna göre değişiklik gösterir.

Otopark Araçlarda Kör Görüş Bölgelerinin Tespit Edilmesi:

Kör bölge diyagramları manuel yöntem kullanılarak trafik akış güvenliğini sağlamak amacıyla bir alternatif olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemle kör bölgeleri tespit edilen araçların, kullanılacağı bölgelerde ekipman ve yayalara çarpma riskine karşı önceden alınacak önlemlerin değerlendirilmesinde etkili bir yöntemdir.


Araçlarda Kör Bölge Hesaplaması
“Araç Kör Bölge Ölçüm Diyagramı – Örnek”

Araştırmalar,işletme içersinde yada bir cadde/otoyol inşaat şantiyesinde ve çevresinde çalışanların çeşitli yaralanma riski altında olduğunu göstermektedir. Çalışma alanı dışından geçen motorlu araç trafiğinden kaynaklanan yaralanma riskine ek olarak, çalışma alanı içinde inşaat araçlarının ve ekipmanlarının hareketinden kaynaklanan yaralanma riski de aynı derecede tehlikelidir.


“Araç Kör Bölge Hesaplaması – Örnek”

Araç kullanıcısının konumundan görülemeyen çeşitli inşaat araçlarının ve ekipmanlarının etrafındaki alanların görselleştirilmesine yardımcı olan, ayrıntılı bir inşaat aracı listesi ve şeması kullanılarak hareket halindeki araçların ileri,geri ve dönüşlerde takip edeceği güzergah önceden belirlenmelidir.

Araçların kör bölge riskleri, bu yönde yapılacak çalışmayla minimize edilme olanağı bulunmaktadır.

Araç kör bölge hesaplanması, yapılacak araç kör bölgesi hesaplamasına bağlı olarak otopark yenileme, otopark bakımı, otopark işaretleme, otopark zemin sorunları, personel eğitimi ve otopark işletmesi yönelik otopark danışmanlığı ve imalat konusunda güvenilir bir partner arıyorsanız, OtoparkPartner firmamız size en iyi çözümleri sunacağına emin olabilirsiniz.


HAKKIMIZDA

Parking | Otopark

Parking consultancy services since 2009 . Otopark danışmanlığı hizmeti 2009 yılından bugüne verilmektedir.

Hakkımızda

Otopark Danışmanlık

Translate »